Sensownie wykorzystać sytuację

Drodzy Rodzice, czas w jakim się znaleźliśmy nie jest łatwy. Wymaga od nas wszystkich przystosowania się do nowej rzeczywistości. W innych realiach musimy sprostać nowym wyzwaniom, ale też realizować zadania, które do tej pory realizowaliśmy.

Jako doradca zawodowy chciałabym zachęcić Was abyście spróbowali wykorzystać tę sytuację do wsparcia swoich dzieci w rozwijaniu lub nabywaniu nowych umiejętności. Podczas konsultacji często słyszałam od nich, że niczego nie potrafią, a z rozmów z rodzicami wnioskowałam, że często wyręczają swoje dzieci, lub nie stawiają przed nimi żadnych wyzwań, nie przydzielają obowiązków.

Taka działanie jest dość niebezpieczne, ponieważ kształtujemy u dzieci postawę roszczeniową lub poczucie niemocy, brak odpowiedzialności i obowiązkowości. W trosce również o siebie samych zlecajmy dzieciom zadania na miarę ich możliwości. Z jednej strony coś zostanie wykonane, zrobione, a z drugiej u dziecka wzrośnie poczucie sprawczości, podniesie się jego samoocena, wzrośnie poczucie wartości.

Dbanie o wspólne miejsce, w którym żyjemy jest obowiązkiem wszystkich domowników. Dzieci uczą się po przez naśladowanie. Wspólna praca niesie wiele korzyści: poczucie bliskości, jedności z rodziną, uczy - praktyczne działanie jest najlepszym sposobem zdobycia wiedzy, daje poczucie sprawczości, przynosi wymierne korzyści.

Obecnie wiele rzeczy robimy samodzielnie, jest to dobry moment aby pokazać dzieciom co, jak i z czego powstaje. Świetną okazja do pokazania procesu produkcyjnego jest pieczenie chleba czy przygotowywanie wyrobów spożywczych. Samodzielne przygotowanie posiłku – pomoże docenić prace tych, którzy na co dzień to robią. Wykonywanie prostych prac pomoże zarówno dzieciom jak i rodzicom. Przydzielenie nowych, na miarę możliwości obowiązków również przyniesie obopólne korzyści.

Jasne, przejrzyste zasady, wspólne działanie na miarę potrzeb i możliwości, konsekwencja w planowaniu i realizowaniu pracy z pewnością wszystkim się przyda i przyniesie wiele korzyści. Warto sensownie wykorzystać ten trudny czas. Nastawić się pozytywnie - ile możemy się sami nauczyć, ile możemy przekazać naszym dzieciom i jak wiele mogą wynieść nowych umiejętności czy postaw.

Życzę powodzenia. Doradca zawodowy PP-P.

Strona internetowa PORE w Giżycku używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.