Aktualności

Konferencja „Spotkajmy się w połowie drogi – siła porozumienia”

10 czerwca 2025 r. w Hotelu St. Bruno w Giżycku spotkaliśmy się, by rozmawiać o mediacjach, porozumieniu i budowaniu dobrych relacji w szkole i w społeczności.
Konferencję rozpoczęli: Joanna Soćko – dyrektor Powiatowego Ośrodka Rozwoju Edukacji w Giżycku oraz Dariusz Jurczykowski – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ełku.

Nie zabrakło inspirujących prelekcji:
Jerzy Śliwa, mediator, trener i działacz społeczny, w swoim wystąpieniu „Siódemka dla mediacji” pokazał, jak skutecznie rozwiązywać konflikty i szukać porozumienia.
Następnie dr Katarzyna Pająk-Załęska (Centrum Analiz Edukacyjnych Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW) omówiła rolę mediacji rówieśniczych w szkole, pokazując, jak mogą się stać skuteczną metodą wsparcia wychowawczego.

W wydarzeniu wzięli udział nauczyciele, dyrektorzy szkół-członkowie Rady Dyrektorów Szkół Podstawowych, którzy mieli okazję zapoznać się z ideą mediacji jako skutecznej formy rozwiązywania konfliktów w środowisku szkolnym.
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy oraz inspiracją do wdrażania mediacji w placówkach oświatowych.

Dziękujemy prelegentom i uczestnikom za tak liczne przybycie, wymianę doświadczeń i troskę o dobro dzieci i młodzieży. Liczymy na kolejne spotkania, które pomogą budować mosty porozumienia w naszych placówkach oświatowych!

„Słowolandia, czyli kraina dobrych słów”

 

W magicznym maju przedszkolaki odwiedziły bibliotekę, by przenieść się w niezwykły świat „Słowolandii – krainy dobrych słów”. Spotkanie rozpoczęło się opowieścią o czarodziejce Parolli, która przed swoim domkiem pielęgnuje wyjątkowy ogród. Rosną w nim kwiaty dobrych zwrotów – „Proszę”, „Dziękuję”, „Przepraszam”, „Kocham Cię”, „Potrzebuję Cię”, „Dobrze, że jesteś”. Ich piękno rozkwita tylko wtedy, gdy ludzie posługują się pięknymi słowami. Brzydkie wyrażenia natomiast sprawiają, że kwiaty więdną, a świat staje się smutniejszy.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały bajki o magicznym ogrodzie, poznając znaczenie każdego z kwiatów. Dowiedziały się, że dobre słowa mają niezwykłą moc – potrafią uszczęśliwiać innych i wracają do nas ze zdwojoną siłą.

Nie zabrakło także części ruchowej – podczas tańca z motylkami dzieci przekazywały sobie nawzajem kwiaty i wypowiadały piękne słowa, m.in. „Dobrze, że jesteś”, „Przepraszam”, „Dziękuję”, „Proszę”. Cała biblioteka wypełniła się dobrą energią i kolorowymi motylami – symbolami serdeczności i życzliwości.

Spotkanie było nie tylko magiczną przygodą w świecie wyobraźni, ale też znakomitą lekcją wychowawczą. Przedszkolaki przypomniały sobie, jak ważne jest mówienie miłych słów i jak wielką mają one wartość w codziennym życiu.

Na zakończenie dzieci z zaciekawieniem obejrzały dział książek dla najmłodszych czytelników oraz chętnie sięgnęły po wybrane tytuły, rozwijając swoje umiejętności czytelnicze.

Było to niezwykle ciepłe i wartościowe spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci małych uczestników – oraz ogrodzie czarodziejki Parolli, gdzie z pewnością zakwitło wiele nowych, kolorowych kwiatów. 🌸

Konferencja „Szkoła na miarę – przestrzeń, w której dziecko ma swoje miejsce”

Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach zaprasza 5 czerwca 2025 r. wszystkich nauczycieli, pedagogów na wojewódzką konferencję „Szkoła na miarę – przestrzeń, w której dziecko ma swoje miejsce”. W programie, ciekawe panele i warsztaty do wyboru, m.in. warsztat naszej koleżanki Katarzyny Łatacz "Droga do relacji przez empatyczną komunikację".

Link do rejestracji https://forms.gle/hmdQqjNK3pqdAkmZ8

W Krainie Uważności

W subtelnej, poetyckiej  opowieści „Jak żyje Ziemia” autorki Magdaleny Zarębskiej do ilustracji Aleksandry Strzałkowskiej, dzieciom ukazuje się dobowa i roczna cykliczność przyrody. Zaczynają widzieć to czego dotychczas nie zauważały. Spoglądają tam gdzie by nigdy nie zajrzały . Zwracają uwagę na fragmenty lasu, kadry wyrwane z poszycia leśnego, podglądają najmniejszych mieszkańców lasu. I tak od świtu do zachodu słońca, od przedwiośnia do skutej mrozem zimy. Duże plansze z przepięknymi ilustracjami, oryginalny tekst oraz wyciszające dźwięki przyrody w tle, przyczyniają się do większego skupienia oraz autentycznego przeżywania. Po wysłuchaniu opowieści przedszkolaki mają okazję przenieść się do krainy zmysłów, gdzie podczas różnych aktywności rozpoznają, jakiego zmysłu wymaga dana czynność. Wykorzystując  wzrok, węch, smak, słuch i dotyk zwracają uwagę na szczegóły. zaczynają dostrzegać to, czego nie zauważały, mimo że przedmioty, które badały są im dobrze znane.

Zmysły pomagają nam w odbiorze świata zewnętrznego, jednak na co dzień korzystamy z nich w bardzo ograniczony sposób, trochę jak przez mgłę. Dostrzegając z ciekawością i otwartością to, co dociera do nas poprzez wzrok, słuch, dotyk, zapach i smak w bardzo przyjemny sposób stajemy się bardziej uważni, rozluźnieni i wyciszeni.
Fot.: Bajka, Krasnal, Promyk, Edukacja z Wartościami

Polityka cookies

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.