Nowa sytuacja, nowe emocje... czyżby?

   Czas który spędzamy obecnie w domu może sprzyjać większej obserwacji zachowań naszego dziecka, jego reakcji na różne sytuacje, próby radzenia sobie z emocjami. Spróbujmy umożliwić dziecku poznanie samego siebie, akceptacje własnych emocji. Pokażmy różne sposoby, drogi by same mogły radzić sobie w sytuacjach dla nich trudnych. Spróbujmy wyposażyć dziecko w metody, które pozwolą opanować stres, tym samym zlikwidować przyczynę złego samopoczucia. Tłumienie samego złego zachowania nie sprzyja rozwojowi. Może warto sięgnąć do zaproponowanej przez nas literatury, którą można czytać wspólnie z dzieckiem.

self regAgnieszka Stążka Gawrysiak
SELF - REG
   Książka w znakomity sposób opowiada o tym jak radzić sobie w sytuacjach trudnych. Podane są proste sposoby i techniki, które sprzyjają wyciszeniu, wtedy, gdy emocje biorą górę!
  Jest to zbiór prostych historii, które mogą przytrafić się każdemu z nas. Zarówno przedszkolakowi jak i dorosłemu już rodzicowi. Marudzenie przy stole, spory które często "wybuchają" na placu zabaw, czy też napady złości o błahostki. Dwoje przedszkolaków Lenka i Kuba przedstawiają proste rozwiązania w trudnych sytuacjach. Dodatkowo książka ma specjalne ramki dla rodzica, które w sposób bardzo przystępny pozwalają zrozumieć podejście SELF - Reg i ułatwiają korzystanie z tej metody na co dzień.
   Książka przybliża termin self-reg czyli metody opracowanej przez prof. Stuarta Shankera, eksperta w dziedzinie samoregulacji. Czyli metody, dzięki której dziecko nauczy się umiejętności samoregulacji, co w przyszłości zaowocuje większą wydajnością podczas nauki, pracy czy też odpoczynku. Małe dzieci uczą się stopniowo zaspokajać swoje potrzeby i zmniejszać lub zwiększać swoje pobudzenie w zależności od sytuacji. Często bywają rozregulowane: płaczą, krzyczą, często dochodzi do agresji. To właśnie wtedy potrzebują największego wsparcia opiekunów , aby odzyskać równowagę, ponieważ nie są jeszcze na tyle dojrzałe aby mogły zrobić to samodzielnie.
   Proszę też pamiętać, że na co dzień trudno sprostać tej idei, życie rodzica jest pełne napięcia i często nie ma wystarczająco dużo energii aby zastosować tą wiedzę w praktyce, jednak podejście to polega też na łagodności wobec samego siebie, wybaczaniu zarówno błędów jak i potknięć.

Strona internetowa PORE w Giżycku używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.