Zabawki DIY wspierające rozwój integracji sensorycznej

Rozwój integracji sensorycznej jest ważnym elementem w ogólnym rozwoju dziecka i ma wpływ na jego funkcjonowanie w każdej sferze. Integracja sensoryczna odpowiada za regulację pracy wszystkich zmysłów, które współdziałają ze sobą i są od siebie zależne. Rozwijający się mózg musi radzić sobie z przetwarzaniem i integracją różnorodnych bodźców ze świata zewnętrznego. Tylko prawidłowo przebiegające procesy sensoryczne dostarczą dziecku adekwatnych informacji o otaczającym je świecie. Integracja sensoryczna jest związana z rozwojem dziecka i przebiega bez przeszkód jeśli jego zmysły działają prawidłowo. Warto jednak pamiętać, iż odpowiednie stymulowanie zmysłów wpływa na ich rozwój a w rezultacie pozytywnie oddziałuje na ogólne funkcjonowanie dziecka w tym na zachowanie, funkcjonowanie intelektualne i ruchowe. Warto wspierać rozwój procesów sensorycznych dziecka poprzez ukierunkowane zabawy zmysłowe z wykorzystaniem różnorodnych zabawek sensorycznych w tym również tych wykonanych samodzielnie, do zrobienia których można wykorzystać materiały dostępne w każdym domu: pudełka, butelki plastikowe, nakrętki, rolki po papierze, skrawki materiałów, włóczki, gąbki itp.

Dziś przedstawiam pomysł na wykonanie tablicy sensorycznej dla maluszków. Trzeba pamiętać o dokładnym przyklejeniu elementów do podstawy.

I wieże sensoryczne dla przedszkolaków.

Życzę przyjemnej zabawy.

Strona internetowa PORE w Giżycku używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.