W ramach współpracy Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Giżycku z wydziałem filologii angielskiej na UWM w Olsztynie powstał wywiad z nauczycielami języka angielskiego. Refleksje spisała doradca metodyczny z języka angielskiego Edyta Organek. Warto przeczytać przed zakończeniem roku szkolnego 2023/2024 - polecamy.
Impresje (prawie) na koniec roku 2023/24
Edyta Organek [EO]: Rok szkolny powoli się kończy i pomyślałam, że warto byłoby porozmawiać o tym, co się wydarzyło i spróbować to podsumować. Dajecie jeszcze radę?
Marta Szewczak [MS]: Ja tak, ale widać, że uczniowie są już zmęczeni. Od pewnego czasu gonią z różnymi zaliczeniami, poprawami, i czasem wydaje się, że przychodzą do szkoły tylko na kolejny test czy sprawdzian. Zresztą sami często mówią o tym, ile mają w tygodniu testów, a ile kartkówek, kto musi poprawić ocenę, itp.
Doradca metodyczny w zakresie matematyki p. Ewa Ładna zaprasza na szkolenie "Co po nowemu, a co po staremu, czyli jakie zmiany wymusza nowa podstawa programowa" 10 czerwca 2024r. 16:00-17:30 SP 3 Giżycko, ul. Wiejska 50, sala 111
Serdecznie zapraszam na szkolenie wszystkich zainteresowanych wychowawców, nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych specjalistów. Temat szkolenia: Zasady tworzenia narzędzi do diagnozy funkcjonalnej ucznia. Termin:25.04.2024r. godz. 16:00 Miejsce: PORE Giżycko (sala biblioteki). Prowadzący: Katarzyna Łatacz doradca metodyczny kształcenia specjalnego
Konkurs języka niemieckiego DEUTSCH IST IN Wzorem ubiegłego roku, w dniu 10 kwietnia 2024 w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku, przeprowadzony został II Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego DEUTSCH IST IN w kategorii szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Organizatorem przedsięwzięcia oraz fundatorem nagród dla laureatów konkursu jest Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Giżycku/Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Cele konkursu to przede wszystkim kształtowanie umiejętności lingwistycznych i komunikacyjnych, promowanie pracy szkół i nauczycieli oraz umożliwienie uczniom pokazania swoich mocnych stron. W zmaganiach wzięło udział 21 uczennic i uczniów z giżyckich szkół. Ich zadaniem było rozwiązanie testu leksykalno – gramatycznego zawierającego w zależności od typu szkoły 75 lub 100 pytań. Wiedza uczniów nagrodzonych, szczególnie szkół ponadpodstawowych, okazała się bardzo wyrównana. Laureaci zdobyli następujące ilości punktów: 99/100 - 1. miejsce, 98/100 - 2. miejsce i 88/100 – 3. miejsce. Zwycięzcy konkursu: 1. kategoria szkół podstawowych
I miejsce: Piotr Jabłoński, SP Wilkasy
II miejsce: Gracjan Kramarz, SP Nr 7 Giżycko
III miejsce ex aequo Aleksandra Harasimowicz, SP Nr 2 Giżycko i Wiktor Kopka, SP Nr 4 Giżycko
2. kategoria szkół ponadpodstawowych
I miejsce: Kornelia Gan, II LO Giżycko
II miejsce ex aequo Przybyłek Jesica, ZSEiI Giżycko i Oliwia Branicka, II LO Giżycko
III miejsce: Piotr Bondaruk, ZSZ Technikum Nr 3 Giżycko
Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy wiele radości w rozwijaniu swoich pasji językowych.
Doradca metodyczny w zakresie matematyki p. Ewa Ładna zaprasza na szkolenie "Różne metody rozwiązywania zadań nie tylko egzaminacyjnych" 15 kwietnia 2024r. 16:00-17:30 SP 3 Giżycko, ul. Wiejska 50, sala 111
Nauczyciel doradca metodyczny podstaw przedsiębiorczości Marta Koplin poleca cykl lekcji online przygotowanych przez Fundację GPW oraz Warszawski Instytut Bankowości w ramach VIII Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości. Więcej informacji https://kef.edu.pl/inneaktywnosci/
W poniedziałkowe popołudnie w Szkole Podstawowej nr 3 w Giżycku nauczyciele matematyki wzbogacali swój warsztat pracy o nowości z XXXII Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.
Stało się już tradycją, że osoby, które były na konferencji, dzielą się wiedzą z koleżankami i kolegami podczas spotkania pokonferencyjnego. W tym roku było to wyjątkowe spotkanie, bo pierwsze w ramach świeżo utworzonego Koła Mazurskiego SNM.
Wśród 30 uczestników było, aż 5 doradców metodycznych w zakresie matematyki (PODN Giżycko, PODN Kętrzyn, MODN Ełk). Każda osoba znalazła tu zapewne coś do wykorzystania w swojej pracy, ponieważ prezentowane były metody i materiały dla szkół podstawowych dla klas I-III oraz IV- VIII, dla szkół ponadpodstawowych oraz dla szkół specjalnych. Super sprawą jest to, że w takich spotkaniach biorą udział nie tylko nauczyciele matematyki, ale również coraz częściej nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.
Szkolenie "Awans zawodowy nauczyciela - monitorowanie własnych działań, sprawozdanie, prezentacja dorobku" - prowadzący Jan Grzyb - ekspert MEN ds. awansu zawodowego.
Szkolenie odbędzie się 10 kwietnia 2024 r o godz.15:30 w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Giżycku koszt szkolenia 60 zł Serdecznie zapraszamy - ilość miejsc ograniczona.!:) Link do zapisów: https://forms.gle/4Pqsh59M5GoCCmBE6
kontakt email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nauczyciel metodyk podstaw przedsiębiorczości poleca pierwsze spotkanie z cyklu NARZĘDZIOWNIK, w ramach którego Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości chce podzielić się wiedzą o narzędziach i metodach wspierających nauczycieli i nauczycielki przedmiotów ekonomicznych w procesie realizacji z uczniami podstawy programowej Biznesu i zarządzania. Pomogą w tym eksperci zaprzyjaźnionego Project Management Institute Poland Chapter.
Temat: "Biznes w praktyce, czyli podejście projektowe do lekcji. Rozwiązujemy realne problemy lokalnego przedsiębiorcy" Termin: 13 marca o godz. 16:00. Prowadząca: dr inż. Joanna Rudawska z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, od 20 lat związana z zarządzaniem projektami. Obecnie zarządza portfelem projektów w firmie IT. Jest autorką publikacji z zakresu innowacji, transferu wiedzy i technologii, wykładowczynią akademicką i trenerką. Link do rejestracji na spotkanie: LINK
Doradcy metodyczni - Ewa Ładna oraz Marzena i Tomasz Wierzchowscy - serdecznie zapraszają nauczycieli matematyki na szkolenie "Matematyczne (O)pole, czyli nowinki z konferencji SNM"
"Granice mojego języka są granicami mojego świata." Ludwig Wittgenstein
20 lutego w auli I LO odbył się II Powiatowy Konkurs Języka Polskiego. W ten sposób uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Czym jest język? Jest zasobem wyrazów, zwrotów oraz form, które określane są przez reguły gramatyczne. Jest najważniejszą wartością każdego narodu i świadectwem jego istnienia. Jest częścią kultury, określa nasze postrzeganie świata. Co roku 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO. Upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zwraca uwagę na światowe dziedzictwo językowe, podkreśla różnorodność językową i kulturową świata, a także przypomina o językach zagrożonych i ginących, które stanowią aż 43% wszystkich aktualnie używanych. Ciekawostki o języku polskim 1. Na całym świecie po polsku mówi około 50 mln ludzi! 2. Język polski należy do grupy języków słowiańskich, jest jednym z trudniejszych języków na świecie. 3. Polski alfabet powstał na bazie alfabetu łacińskiego i składa się z 32 liter. 9 z nich nie znajdziemy jednak w żadnym innym alfabecie. Są to: ą, ć, ę, ł, ń ó, ś, ż, ź. . 4. Pierwsze znane pełne zdanie po polsku pochodzi z Księgi Henrykowskiej z 1270 r. i dotyczy opisu życia codziennego w ówczesnych czasach. Mąż mówi do żony: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj (co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj). 5. Za ojca literackiej polszczyzny uznaje się Mikołaja Reja, który jako pierwszy pisał wyłącznie w języku ojczystym. Jest autorem słynnej wypowiedzi: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” . W naszym konkursie wzięli udział przedstawiciele szkól ponadpodstawowych, którym serdecznie dziękuję za aktywność. A oto wyniki: I miejsce - Marta Kopko (II LO) ; II miejsce- Patrycja Panaś (I LO) ; III miejsce- Paweł Król (ILO). Na IV miejscu uplasowali się : Łukasz Banaszek ( ZSEiI), Nadia Narwojsz ( II LO), Nina Jankowska (ZSZ. Technikum nr 3), Marika Biblicka (I LO). Gratuluję i zapraszam za rok. Iwona Rosa. Metodyk j. polskiego PODN.
Poniedziałkowe spotkanie nauczycieli matematyki ze szkół podstawowych, jak zwykle, przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Zgodnie z tematem zamiast obojętności były iskierki zainteresowania, a nauczyciele poznawali tajniki efektywnego matmy nauczania pod kierunkiem doradcy metodycznego p. Ewy Ładnej. Niesamowitą niespodziankę uczestnikom szkolenia zrobiła jedna z koleżanek, która przyjechała z pysznym ciastem, żeby pożegnać się, bo odchodzi na wcześniejszą emeryturę. To kolejny dowód na to, że nauczyciele matematyki są jedną wielką rodziną.
Doradca metodyczny w zakresie matematyki p. Ewa Ładna zaprasza na szkolenie "Zamiast obojętności iskierki zainteresowania, czyli tajniki efektywnego matmy nauczania" 19 lutego 2024r. 16:00-17:30 SP 3 Giżycko, ul. Wiejska 50, sala 111
Rok Edukacji Ekonomicznej to inicjatywa, która zaistniała dzięki zaangażowaniu 6 organizacji pozarządowych (w tym Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości) od lat podejmujących działania w obszarze edukacji ekonomicznej i finansowej.
REE jest symbolicznym wyrazem uznania dla wysiłków tysięcy osób i instytucji, które przez ostatnie 100 lat angażowały się w upowszechnianie wiedzy ekonomicznej. Jest także unikalną szansą na budowanie właściwych postaw wśród społeczeństwa i trwałą zmianę – w myśl hasła „Ekonomia – rozumieć, by świadomie decydować".
W inicjatywę Roku Edukacji Ekonomicznej licznie zaangażowały się autorytety świata ekonomii i wybitni praktycy różnych dziedzin gospodarki.
Jak w tę inicjatywę mogą zaangażować się szkoły? Na stronie www.ree2024.pl każda szkoła może zgłosić własną inicjatywę, której celem będzie propagowanie wiedzy ekonomicznej. Inicjatywa, która pomyślnie przejdzie proces weryfikacji zostanie opublikowana na stronie REE. Organizatorzy (szkoły) zyskują prawo do wykorzystywania logotypu REE oraz otrzymują pakiet szablonów promocyjnych (infografiki, prezentacje, itp.)
Nauczyciel metodyk przedsiębiorczości Marta Koplin zaprasza na konsultacje indywidualne/grupowe w zakresie korzystania z funkcjonalności aplikacji platformy edukacyjnej Microsoft365 i dziennika elektronicznego Librus. Służę pomocą, mogę pokazać, potłumaczyć - innymi słowy proponuję korepetycje dla mniej zaawansowanych i rozwijanie umiejętności dla bardziej zaawansowanych.
Masz dość stania przy kserokopiarce? Niektóre kartkówki mogą sprawdzić się same (z dat, słówek czy definicji). Formularz może sam podliczyć punkty, przeanalizować je i zamienić na wykresy wykonania każdego pytania.
Poza tym mogę pokazać: - umieszczanie notatek w OneNote, - testy/ankiety w formularzach FORMS (jak przygotować, jak pobrać zestawienie) - dodawanie/usuwanie uczniów z grupach przedmiotowych w TEAMS - wpisywanie zdarzeń do kalendarza - udostępnianie zasobów w czasie spotkania - generowanie linku do indywidualnego spotkania z rodzicem
Możemy też się skupić na rozwiązaniu indywidualnych problemów
Miejsce konsultacji: I LO w Giżycku (ul.Traugutta 1), sala 101 Termin: 30.01-01.02 w godzinach 10:00-13:00 Link do rezerwacji terminu: https://forms.office.com/e/LudBbrsdNx