O emocjach słów kilka...

 

            20200415 093813 2

 Dziecko grzeczne, dziecko niegrzeczne. Dziecko hałaśliwe, nie zawsze słuchające  poleceń czy dziecko spokojne, ułożone. Gdzie jest granica?

            Od dziecka hałaśliwego, zachowującego się w sposób jak najbardziej naturalny płynie mocny i jasny przekaz. Zawiera on wiele jakże istotnych informacji na temat  jego funkcjonowania.            

            Nazbyt ciche, tłumiące swoje emocje, spokojne, wycofane nie daje pełnego obrazu  a co za tym idzie trudno nam odczytać jego potrzeby. Oczywiście, są też dzieci spokojne, gdyż taki jest ich temperament. Ale istnieje spora grupa dzieci, które są takie, gdyż takim być im kazano. Wielu rodziców marzy o dziecku ułożonym, dobrze  się uczącym, nie sprawiającym problemów wychowawczych. To od rodzica, jako autorytetu płynie jasny przekaz braku akceptacji przeżywania silnych emocji, co w konsekwencji wpływa na uczenie się dzieci tłumienia emocji. Blokada emocji, to ograniczona komunikacja, brak świadomość sytuacji, oraz deprywacja emocjonalna.

Schemat deprywacji emocjonalnej jest bardzo prosty. To głębokie przekonanie o tym, że moje potrzeby emocjonalne są mało ważne, a ich zaspokojenie nie zostanie przez innych spełnione. Zazwyczaj dotyczy trzech obszarów potrzeb:

  • bliskości, ciepła, czy też czułości - daje mi odczuć, że nie ma nikogo, kto w sposób wystarczający poświęciłby mi uwagę. Nie mam nikogo, kto mógłby okazać mi czułość, do kogo mogę się przytulić.
  • bycie wysłuchanym i zrozumiany - w tym przypadku czuję, że nie mam nikogo kto by mnie wysłuchał i zrozumiał.
  • pokierował, kogoś kto by mi pomógł w dokonaniu właściwych wyborów.

Schemat ten pojawia się i rozwija w dzieciństwie. W chwili gdy dziecko nie otrzymuje wystarczająco dużo zaangażowania emocjonalnego, czy też jest efektem niezaspokojonych potrzeb ciepła ze strony opiekunów.

Umiejętność stworzenia z dzieckiem bliskiej relacji, w której jest miejsce na wspólna przestrzeń na dzielenie się swoimi myślami, relacją z przebytego dnia, gdzie jest miejsce na miłość i zaangażowanie oraz bezwarunkową akceptację sprzyja rozwojowi inteligencji emocjonalnej, umiejętności społecznych. W konsekwencji przełoży się na sukces zawodowy, czy też życiowy.

Proszę śledzić naszą stronę, będziemy na bieżąco dodawać nowe, ciekawe artykuły, zabawy, czy też recenzję książeczek dla dzieci w różnym wieku.

Strona internetowa PORE w Giżycku używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.