"Granice mojego języka są granicami mojego świata." Ludwig Wittgenstein
20 lutego w auli I LO odbył się II Powiatowy Konkurs Języka Polskiego. W ten sposób uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Czym jest język? Jest zasobem wyrazów, zwrotów oraz form, które określane są przez reguły gramatyczne. Jest najważniejszą wartością każdego narodu i świadectwem jego istnienia. Jest częścią kultury, określa nasze postrzeganie świata. Co roku 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO. Upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zwraca uwagę na światowe dziedzictwo językowe, podkreśla różnorodność językową i kulturową świata, a także przypomina o językach zagrożonych i ginących, które stanowią aż 43% wszystkich aktualnie używanych.
Ciekawostki o języku polskim
1. Na całym świecie po polsku mówi około 50 mln ludzi!
2. Język polski należy do grupy języków słowiańskich, jest jednym z trudniejszych języków na świecie.
3. Polski alfabet powstał na bazie alfabetu łacińskiego i składa się z 32 liter. 9 z nich nie znajdziemy jednak w żadnym innym alfabecie. Są to: ą, ć, ę, ł, ń ó, ś, ż, ź. . 4. Pierwsze znane pełne zdanie po polsku pochodzi z Księgi Henrykowskiej z 1270 r. i dotyczy opisu życia codziennego w ówczesnych czasach. Mąż mówi do żony: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj (co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj).
5. Za ojca literackiej polszczyzny uznaje się Mikołaja Reja, który jako pierwszy pisał wyłącznie w języku ojczystym. Jest autorem słynnej wypowiedzi: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” .
W naszym konkursie wzięli udział przedstawiciele szkól ponadpodstawowych, którym serdecznie dziękuję za aktywność. A oto wyniki: I miejsce - Marta Kopko (II LO) ; II miejsce- Patrycja Panaś (I LO) ; III miejsce- Paweł Król (ILO). Na IV miejscu uplasowali się : Łukasz Banaszek ( ZSEiI), Nadia Narwojsz ( II LO), Nina Jankowska (ZSZ. Technikum nr 3), Marika Biblicka (I LO).
Gratuluję i zapraszam za rok. Iwona Rosa. Metodyk j. polskiego PODN.