Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Giżycku zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w konkursie plastycznym – „Zaprojektuj ekslibris” zorganizowanym w ramach obchodów 70 – lecia biblioteki .

Exlibris – to inaczej logo, znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki.

Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej, przedstawiającej projekt ekslibrisu. Rysunek wykonany w dowolnej technice graficznej powinien nawiązywać do czytania książek. Pracę należy umieścić na kartce format A 4. Powinien zawierać też słowo Ex libris i nazwę biblioteki czyli – Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Giżycku .

Na zwycięskie prace czekają nagrody rzeczowe, a najlepszy ex libris zostanie oficjalnym ex librisem biblioteki.

Prace należy dostarczyć do 30 listopada 2021r. do Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej lub drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Serdecznie zapraszamy do udziału !

zaproszenie ekslibris


 

16 listopada 2021 r. odbyło się w Bibliotece II Niepodległościowe Dyktando Ortograficzne „O Złote Pióro Starosty”. W pisaniu dyktanda wzięli udział reprezentanci 5 szkół ponadpodstawowych powiatu giżyckiego: I Liceum ogólnokształcącego, II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych, Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych. Organizacja konkursu miała na celu zaszczepienie w młodzieży nawyku i potrzeby poprawności językowej, propagowanie kultury języka polskiego, w tym szczególnie zasad pięknej i poprawnej polszczyzny a także propagowania zasad polskiej ortografii. Czekając na ogłoszenie wyników młodzież wzięła udział w kreatywnych zabawach literackich. Komisja powołana przez organizatora, tj. PORE, w celu wyłonienia zwycięzców oceniła poprawność ortograficzną i interpunkcyjną dyktand. Nagrody za zdobycie I, II i III miejsca oraz pamiątkowe dyplomy uczestnikom konkursu wręczył Wicestarosta Powiatu Giżyckiego pan Mateusz Sieroński. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali "Dawne Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach" Jana Sekty.

I miejsce- statuetka "Złote Pióro Starosty", etui z zestawem długopisów i bon podarunkowy o wartości 100 zł otrzymała Julia Krużyńska - I LO
II miejsce - bon podarunkowy o wartości 75 zł otrzymała Magdalena Kulszewicz – I LO
III miejsce - bon podarunkowy o wartości 50 zł otrzymał Szymon Kolendo - II LO
wyróżnienie – książkę otrzymała Oliwa Jaszcz – ZSKŚiA
Pozostali uczestnicy: Karolina Dulemba, Julia Kuczyńska, Nikodem Kuczyński, Oskar Tywończuk, Julia Wójcik.

Dziękujemy młodzieży za udział w dyktandzie i gratulujemy wysokiego poziomu znajomości zasad poprawnej pisowni.


 

"Wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją, nie może nie zachwycać nas, a więc zachwyca". W. Gombrowicz „Ferdydurke”
 
Kameralne poetyckie spotkanie "Poezja a tajemnica życia", w reżyserii Zbigniewa Waszkielewicza, odbyło się  03.11.2021 r. w ramach Sceny Słowa  2021. W świat poezji Bolesława Leśmiana, Emily Dickinson i Czesława Miłosza wprowadzili nas Bożenna Oleksiak, Lilia Rechinbacch, Wiktoria Sokołowska, Sabina Zawadzka i Stanisław Szepietowski.  Przy okazji spotkania zaakcentowano też 35 – lecie Teatru IOTA. 


Czytanie wzmacnia - to myśl przewodnia tegorocznej Nocy Bibliotek.

Nasza Noc Bibliotek  odbyła się 08.10. 21r. w ciągu dnia, a tajemniczości dzieciom i młodzieży dodały książka i film pt. „Operacja. Człowiek w czerni”. Było odszyfrowywanie wiadomości , sprawdzanie detektywistycznych umiejętności wszystkimi zmysłami. Wspaniałe charakteryzacje wykonane przez starsze koleżanki z SP1 i ZSZ uatrakcyjniły maluchom zabawę.

Starsza młodzież głowiła się i przedstawiała argumenty do parafrazy Szekspira „Czytać czy nie czytać? Oto jest pytanie?” W końcowym efekcie odpowiedź okazała się jednoznaczna – trzeba czytać.

Grupa gości spotkania wieczornego szukała odpowiedzi na zagadki przygotowane przez p. Mariusza Kuncera. Z

Poza tym grupa dyskutowała o książkach, które przemeblowały nasze głowy. Temat zaczerpnięty z cytatu: „Książką można czytelnikowi głowę owszem przemeblować o tyle, o ile meble już w niej przed lekturą stały” St. Lem „Doskonała próżnia” .

Wspólnie spędzony czas był wyjątkowo wzmacniający.

Zachęcamy do osobistych przemyśleń w domowym zaciszu o takich ważnych dla nas książkach. Zapraszamy również do odgadnięcia 3 zagadek literackich, z którymi można  zapoznać się poniżej.

Zagadka nr 1   Zagadka nr 2   Zagadka nr 3


 

W związku z realizacją przez I Liceum Ogólnokształcące im. W. Kętrzyńskiego w Giżycku projektu „Ławeczka Kętrzyńskiego miejscem integracji pokoleń” w dniu 24.03.2021 r.  Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Giżycku zorganizowała zajęcia edukacyjne w Przedszkolu Miejskim nr 4 w Giżycku. Spotkanie miało na celu przybliżenie dzieciom postaci wybitnego Polaka. Zajęcia przebiegały w atmosferze snucia opowieści o dzieciństwie i życiu Wojciecha Kętrzyńskiego. W trakcie zajęć dzieci wykonały portrety przedstawiające poetę.

Kim był Wojciech Kętrzyński? Co wiąże postać historyka, etnografa, publicysty, poety z naszym miastem? Dlaczego mówi się, że „zwrócił Polsce Mazurów, a Mazurom Polskę”? Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie giżyckiego MOS-u na zajęciach 31.03.2021 r. w naszej bibliotece. Uczestnicy obejrzeli prezentację na temat życia i twórczości Wojciecha Kętrzyńskiego. Wspólnie z wychowawcą i bibliotekarzem wykonali lapbooka przedstawiającego postać wybitnego Polaka.


 

Krzysztof Kamil Baczyński - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej - Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu” - podkreślono w tekście dokumentu. W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin poety.


 

W dniach 16-20 listopada odbyło się pierwsze szkolenie "Efektywne strategie w edukacji czytelniczej uczniów" w ramach projektu Erasmus+.

Ze względów epidemicznych odbyło się on-line z wykorzystaniem platformy TEAMS. Większość uczestników zgłosiła swoją gotowość będąc w domu, w szkole/przedszkolu. Na potrzeby centrum szkoleniowego zostały udostępnione uczestnikom, prezenterom oraz koordynatorowi projektu pomieszczenia Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej.

Pięciodniowe szkolenie grupy I obejmowało bardzo szeroki zakres tematyczny dotyczący uzupełnienia kompetencji nauczycieli o wiedzę, umiejętności i postawy pozwalające na bardziej skuteczne kształcenie kompetencji czytelniczych uczniów.

W programie znalazły się takie tematy, jak:

 1. Wpływ czytelnictwa na rozwój społeczny i materialny mieszkańców oraz na rozwój gospodarczy kraju.
 2. Ogólny poziom czytelnictwa w Polsce.
 3. Kształcenie umiejętności czytania w szkołach w Polsce.
 4. Krajowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Polsce 2015-2020.
 5. Strategie rozwoju kompetencji czytelniczych uczniów przedstawione w publikacji "Czytanie - nowa jakość".
 6. Wybrane metody kształcenia czytelniczego stosowane w szkołach w Polsce.
 7. Ogólnopolskie akcje i inicjatywy na rzecz czytelnictwa "Narodowe Czytanie".
 8. Ogólnokrajowe akcje i inicjatywy czytelnicze "Noc Bibliotek".
 9. Krajowe działania i inicjatywy na rzecz czytelnictwa "Cała Polska czyta dzieciom".
 10. Polska czyta - Szwecja czyta" - jak to robią w Szwecji.

W trakcie szkolenia uczestnikom została przedstawiona (przez partnerów polskich biorących udział w projekcie) organizacja edukacji czytelniczej oraz metody/strategie stosowane w edukacji czytelniczej, kolejno w Przedszkolu Miejskim nr 4, Szkole Podstawowej w Rydzewie, Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku, w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Powiatowym Ośrodku Rozwoju Edukacji.

Zajęcia rozwijające kompetencje informatyczne według „Ram odniesienia dla rozwoju i rozumienia kompetencji cyfrowych w Europie DIGCO MP” w zastosowaniu do edukacji czytelniczej i pracy biblioteki przeprowadził ekspert pan Marcin Zaród.
Treści szkolenia informatycznego:
Kompetencja 3. Tworzenie treści.
Tworzenie treści.
Integracja i przetwarzanie treści.
Przestrzeganie prawa autorskiego i licencji.
Kompetencja 4. Bezpieczeństwo.
Narzędzia służące ochronie.
Ochrona danych osobowych.
Ochrona zdrowia.
Ochrona środowiska.
Kompetencja 5. Rozwiązywanie problemów.
Rozwiązywanie problemów technicznych.
Rozpoznawanie potrzeb i narzędzi niezbędnych do rozwiązywania problemów.
Innowacyjność i twórcze wykorzystywanie technologii.
Rozpoznawanie braków w zakresie kompetencji cyfrowych.

Podczas szkolenia koordynator projektu umożliwił wszystkim uczestnikom przedstawianie zdań, uwag i ocen na temat przedstawianych treści. Opracowane materiały zostaną wykorzystane do tworzenia bardziej skutecznych strategii edukacji czytelniczej w placówkach.


 

kolory jesieniUwaga! Uwaga! Uwaga!
Tylko przez tydzień w oknach Zespołu Szkół Zawodowych (od ul. Kościuszki) można oglądać przepiękną wystawę prac uczniów I kl. Technikum oraz II kl.b Branżowej Szkoły I Stopnia. ”Kolory Jesieni” – to zbiór niesamowitych zdjęć wykonanych podczas lekcji: Plastyki oraz Aktywni i Kreatywni. Przygotowania do przedsięwzięcia rozpoczęły się już we wrześniu, kiedy jeszcze lekcje odbywały się w systemie stacjonarnym i kiedy można było wspólnie wyjść na praktyczne zajęcia całą klasą poza szkołę. Na początku należało wykonać zdjęcia. Młodzież swoje jesienne inspiracje mogła zaczerpnąć w parku niedaleko szkoły oraz w parku przy ul. Gdańskiej w Giżycku. Następnie dzięki współpracy z Powiatową Biblioteką Pedagogiczną w Giżycku działającą przy PORE - grupa uczniów mogła uczestniczyć w zajęciach praktycznych przybliżających sztukę czerpania papieru, który następnie został wykorzystany jako element wystawy. W kolejnym etapie po wydrukowaniu zdjęć w szkole; dzięki pomocy p. Ani z Biblioteki Pedagogicznej - prace zostały oprawione.
W czasie pandemii niestety nie ma możliwości obejrzenia tej wspaniałej wystawy „w murach” szkoły stąd pomysł, aby była ona ogólnodostępna „na murach” a raczej w jej oknach.
Serdecznie Wszystkich ZAPRASZAMY, przyjdźcie, zobaczcie - życzymy wspaniałych doznań :)
Drodzy uczniowie BRAWO - :)!!!

Prezentacja w formacie PowerPoint lub w wersji .pdf

K. Rzeczycka

W ty roku po raz czwarty wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Akcja  odbyła się 13 października pod hasłem „Klimat na czytanie”. Zaplanowano zabawę w teatrzyk cieni i oglądanie filmu "Jakub, Mimmi i gadające psy”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Giżycku razem z opiekunem. Do teatrzyku zostały wykorzystane wiersze: „Gbur i szczur” Agnieszki Frączek , „Czy to pies, czy to bies” Juliusza Słowackiego, „Przytul stracha”, „Typ spod Sopotu”, ”Rach! Ciach! Ciach!” „Coś strasznego” Małgorzaty Strzałkowskiej. Nasza Noc Bibliotek odbyła sie w klimacie tajemniczości... Czytaliśmy wiersze, bawiliśmy się w teatr, oglądaliśmy film "Jakub, Mimmi i gadające psy”. Klimatycznie i sympatycznie przy ciasteczku i herbatce.


 

 1. W przypadku stwierdzenia wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, czytelnik nie zostaje wpuszczony na teren obiektu.
 2. Użytkownik do odwołania może korzystać jedynie z wypożyczalni.
 3. Do biblioteki wchodzi zaopatrzony w maseczkę i rękawiczki.
 4. Przy wejściu do wypożyczalni dezynfekuje dłonie środkiem do dezynfekcji.
 5. Wypożyczanie zostaje ograniczone do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych telefonicznie lub mailowo książek oraz do ich zwrotu. Zasadne jest wcześniejsze umówienie wizyty.
 6. Użytkownik i bibliotekarz zachowują wymagany dystans przestrzenny.
 7. Dla bezpieczeństwa w bibliotece może przebywać tylko 1 czytelnik.

Wielka Liga Czytelników to konkurs skierowany do uczniów klas 1-8 oraz ich rodziców. Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek oraz skupienia wokół wspólnego czytania dzieci wraz z rodzicami. Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.

Etap trzeci – test finałowy – mistrzostwa powiatu został przeprowadzony w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Giżycku w czwartek 28 maja 2020 r. W teście brało udział 3 najlepszych uczestników testu kwalifikacyjnego przeprowadzonego w szkołach powiatu giżyckiego w kategoriach kl. 1-4 i kl. 5-8. Warunkiem dotarcia do etapu powiatowego było zdobycie minimum 80% punktów w teście kwalifikacyjnym. W tym roku 45 minutowy test w formie internetowego formularza konkursowego pisany był przez finalistów indywidualnie.

22 czerwca, z udziałem Wicestarosty Powiatu Giżyckiego – Mateusza Sierońskiego , Dyrektora PZSiPO - Małgorzaty Czopińskiej oraz Dyrektora PORE Bożeny Giedziuszewicz, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Wielkiej Ligi Czytelników edycja 2019/2020 Mistrzostwa Lokalne. Wszyscy uczestnicy etapu powiatowego otrzymali upominki. W imieniu nieobecnych laureatów dyplomy i nagrody odebrały panie Marta Popławska i Ewa Zatorska - nauczyciele bibliotekarze ze Szkoły Podstawowej w Wydminach .

Laureaci etapu powiatowego:
w kategorii klas 1-4
Julia Jabłońska - I Wicemistrz Powiatu - Szkoła Podstawowa im. Feliksa Nowowiejskiego w Wydminach143/170 punktów,

w kategorii kl. 5-8
Łukasz Sienkiewicz- Mistrz Powiatu Giżyckiego- Szkoła Podstawowa im. Feliksa Nowowiejskiego w Wydminach160/170 punktów,
Jakub Jakoniuk- I Wicemistrz Powiatu Giżyckiego- Szkoła Podstawowa im. Feliksa Nowowiejskiego w Wydminach - 128/170 punktów,
Andrzej Brzeziński - II Wicemistrz Powiatu - Szkoła Podstawowa im. Feliksa Nowowiejskiego w Wydminach - 98/170 punktów.

Pozostali uczestnicy etapu powiatowego:
Helena Żukowska, . Maja Smykowska - Szkoła Podstawowa im. Feliksa Nowowiejskiego w Wydminach,
Barbara Mikosza, Michał Drozd, Oliwia Ożóg - Szkoła Podstawowa im. Bojowników o Wolność Warmii i Mazur w Rynie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a rodzicom i koordynatorom szkolnym dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie I i II etapu WLC.


 

W okresie od 30.09.2019 w naszej bibliotece odbyły się 24 zajęcia, w których wzięło udział 512 dzieci i 50 nauczycieli.

Zrealizowane zostały następujące tematy:

- Cykl zajęć pod tytułem „Pogotowie literackie” skorzystały z nich takie przedszkola „Małe Misie”, „Promyk” i „Bajka” oraz Szkoła Podstawowa w Gawlikach Wielkich. Pod czas zajęć sprawdzałyśmy bicie serca do książek, tętna – czyli częstotliwości czytania i wzroku, tj. znajomości postaci z bajek. Wszystkie dzieci po badaniu trafiły na tzw. rehabilitację, gdzie mogły do woli przeglądać książeczki.

- Cykl zajęć o emocjach "Co mieszka w moim sercu?" , „Złość’’, „Jak pokonać strach”. W zajęciach wzięły udział przedszkola „Promyk”, „Koralik” oraz Szkoła Podstawowa nr 1. Na zajęciach dzieci rozpoznawały i nazywały emocje, poznawały sposoby radzenia sobie z nimi.

- Cykl zajęć o dobrym zachowaniu „W ogrodzie dobrych słów”, w których uczestniczyły przedszkola „Koralik” i „Promyk”. Dzieci uczyły się używania zwrotów grzecznościowych: dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję, przepraszam w określonych sytuacjach, a także zgodnego funkcjonowania w grupie, integrowały się, czerpały radość z wspólnej zabawy, kształtowały poczucie własnej wartości oraz szacunku do rówieśników.

- Cykl zajęć warsztatowych „Czerpanie Papieru” skorzystały z nich przedszkola „Koralik”, „Promyk”, „Bajka” oraz Przedszkole nr. 4. Przedszkolaki poznały jeden ze sposobów otrzymywania papieru czerpanego, samodzielnie mogły go wykonać, a niektóre nawet go ozdobić.

- Cykl zajęć warsztatowych Manufaktura Św. Mikołaja. Zdobienie pierniczków to wspaniała zabawa! A kiedy pierniczki zamieniają się w śliczne mikołaje - to radość ! A kiedy przeznaczone są na szczytny cel - to wielka sprawa! Dzieci z Przedszkola nr. 4 i Szkoły Podstawowej nr. 1 świetnie się bawiły, a zarazem poznawały tajniki dekorowania ciasteczek.

Oprócz wymienionych odbyły się też spotkania z bajką: Bajki baśnie i bajeczki „Czerwony Kapturek” oraz „Trzy gwiazdki szczęścia”. Dzieci znakomicie bawiły się w zaczarowanym świecie bajek.

Podczas zajęć przekazywałyśmy wiedzę z o naszej bibliotece oraz o interesujących i wartych przeczytania książkach. Po zajęciach dzieci chętnie korzystały z kącika czytelniczego dla najmłodszych. Była to prawdziwa uczta czytelnicza. Miło i przyjemnie było patrzeć jak maluchy garnęły się do czytania i z jaką ciekawością otwierały każdą książkę. Mamy nadzieje, że wizyty w bibliotece zapadną im głęboko w pamięć i staną się dobrym nawykiem na całe życie.
Dziękujemy wszystkim nauczycielom i dzieciom, którzy skorzystali z naszych zajęć i zapraszamy na kolejne.


 

Zapraszamy do udziału w projekcie realizowanym w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko urodzone w latach 2013-2016, które przyjdzie do naszej  biblioteki, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start.

W Wyprawce dzieci znajdą wyjątkową książkę, dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i spełniającą najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i mądrych książek dla najmłodszych, a także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny zarówno dla bibliotek, jak również dla dzieci i ich rodziców.

Zapraszamy!


 

Wielka Liga Czytelników, to konkurs przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, którzy w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 1-4 oraz 5-8) rywalizują o tytuł najlepszego czytelnika w Polsce. Projekt ma charakter etapowy i kończy się wielkim finałem 10-11 maja 2019 r. w Katowicach.
W powiecie giżyckim do zawodów o tytuł Mistrza Powiatu  28 lutego przystąpiło 11 uczniów - 2 drużyny w kategorii kl. 1-4 oraz 2 drużyny w kategorii kl. 5-8 ze Szkoły Podstawowej im, Św. Franciszka z Asyżu w Staświnach, Zespołu Placówek Oświatowych w Miłkach oraz Szkoły Podstawowej im. Feliksa Nowowiejskiego z Wydmin.

Uczestnicy w skupieniu wypełnili testy konkursowe, uzupełnili kalorie i wyrównali poziom cukru, jak przystało na Tłusty Czwartek oraz za udział w konkursie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez PORE w Giżycku. Zwycięzcami byli wszyscy, ponieważ dotarcie do etapu powiatowego wymagało szczególnego zaangażowania uczestników, ich rodziców, opiekunów oraz nauczycieli i koordynatorów.
W etapie wojewódzkim wezmą udział 2 najlepsze drużyny ze Szkoły Podstawowej im. F. Nowowiejskiego w Wydminach, które otrzymały największą liczbę punktów. W kategorii klas 1-4 (143 na 150 możliwych do zdobycia): Dagmara Dubnicka, Maja Paluch, Wojciech Kasprowicz. W kategorii klas 5-8 (130 na 150 możliwych do zdobycia): Łukasz Sienkiewicz, Michał Garnis.

Wszystkim uczniom gratulujemy, rodzicom, nauczycielom i koordynatorom dziękujemy za wspieranie zainteresowań czytelniczych dzieci. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za uświetnienie naszej imprezy czytelniczej.


 

Dawno, dawno temu, na rozległej równinie była sobie indiańska wioska, a w niej żyło plemię Taka – Tuka. Mieszkali w tipi, opodal wielkiej rzeki…

Od 21 do 25 stycznia „Indiańską wioskę w bibliotece” odwiedziło 171 bladych twarzy. Dzieci w wieku przedszkolnym brały udział w dwugodzinnej, fabularyzowanej zabawie nastawionej na przeżywanie, doświadczanie sytuacji i współdziałanie w grupie. Maluchy przybierały indiańskie barwy, stroje i nazwy. Uczyły się tańców i okrzyków plemiennych, budowały tipi, poznawały tropy dzikich zwierząt i polowały na bizona.

W zajęciach uczestniczyły dzieci z przedszkola „Bajka”, „Promyk” , PM nr 4, Szkoły Podstawowej w Rydzewie oraz grupa dzieci z rodzicami z Giżyckiego Klubu Mam i Tatusiów „Monti”.


 

Święta Bożego Narodzenia to czas, na który czekamy wszyscy. Im bliżej, tym bardziej czujemy atmosferę tych zbliżających się ważnych dni. W takim właśnie klimacie  6 grudnia wspólnie czytaliśmy literaturę o tematyce świątecznej. Spotkanie  odbyło się w pięknie przystrojonej sali przy żywej choince, na której kolorowe bombki odbijały blask światełek z lampek ją okalających. Zaś świątecznie nakryty stół pozwolił nam poczuć aurę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Poezja i proza czytana przez uczestników spotkania przybliżyła nam zwyczaje i tradycje panujące w różnych regionach kraju. Rozmowom nie było końca. Czytając odwiedziliśmy Reymontowskie Lipce , dom państwa Mickiewiczów. Poczuliśmy atmosferę świąt w domu rodzinnym M. Dąbrowskiej.
To był niezwykły wieczór, wprowadzający nas w świąteczny nastrój. Kameralnie i klimatycznie. 


 

 

plakat wlc 1 2Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Giżycku, jako Koordynator Powiatowy zaprasza wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe Powiatu Giżyckiego do V ogólnopolskiego konkursu czytelniczego „Wielka Liga Czytelników” Edycja 2019/2020– Mistrzostwa Lokalne.

 V Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1–8 szkół podstawowych.

Udział w konkursie jest bezpłatny.

Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach:
a) przedszkola/szkoły specjalne;
b) klasy 1–4 szkół podstawowych;
c) klasy 5–8 szkół podstawowych.

 

 

Celem konkursu jest:
a) kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży;
b) promocja czytelnictwa;
c) tworzenie społeczności aktywnych czytelników w kraju;
d) wspieranie wartościowych form promocji czytelnictwa poprzez tworzenie platformy wymiany najlepszych praktyk proczytelniczych;
e) promocja klasyki literatury krajowej, w tym utworów patriotycznych;
f) rozpowszechnianie i odświeżanie kanonu krajowej i światowej literatury młodzieżowej;
g) wzmacnianie pozytywnego obrazu i prestiżu aktywności społecznej wynikającej z czytania książek poprzez uhonorowanie aktywnych czytelników;
h) aktywizacja grupy docelowej poprzez możliwość wyboru tytułów książek konkursowych;
i) integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne czytanie literatury budującej więzi rodzinne;
j) wykorzystanie nowoczesnych technologii do promocji czytelnictwa (strona www, serwery bazodanowe);
k) promocja nowości wydawniczych, krajowej literatury współczesnej oraz współpraca ze środowiskiem wydawców i pisarzy;
l) promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie;
ł) promocja systematyczności, efektywnego zarządzania czasem i intensywnej pracy z tekstem wśród uczniów szkół podstawowych.

Regulamin konkursu

Formularz zgłoszeniowy placówki

Wypełniony i podpisany formularz prosimy przesłać na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 


Wielka Liga

 Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Gizycku jako koordynator powiatowy, zaprasza szkoły i  biblioteki  publiczne z terenu powiatu   giżyckiego do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”, który objęty jest patronatem Ministra Edukacji  Narodowej i Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego.

 Projekt  doskonale wpisujące się w realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Skutecznie oddziałuje  na szeroko pojęty rozwój poprzez rozwijanie kompetencji czytelniczych wpływających na sukces ucznia. Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwala na wprowadzanie ucznia do świata wartości, budowanie relacji społecznych, wzmacnianie poczucia tożsamości, formowanie poczucia godności, rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozbudzanie ciekawości poznawczej, kształtowanie postawy otwartej wobec świata, zachęcanie do samokształcenia.

Zachęcamy do realizacji projektu w Państwa Placówce. Jesteśmy przekonani, że projekt pozytywnie wpłynie na czytelnictwo wśród uczniów i ich rodzin.
Więcej informacji można uzyskać na stronie wielka-liga.pl oraz facebook.com/wielkaliga.

Z nadzieją na Państwa zaangażowanie się w nasze przedsięwzięcie i serdecznie do tego zachęcając, będziemy oczekiwać na formularz zgłoszenia.

 

plakat a3 harmonogram 16na9 2

Biblioteka, w roku szkolnym 2017/2018, poprzez różnorodne, autorskie zajęcia przygotowujące do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, pobudzające ciekawość świata, podejmujące tematy wychowawcze   i edukacyjne, promowała i upowszechniała czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Przygotowane  zajęcia w większości miały charakter interdyscyplinarny. Zapewniały dzieciom i młodzieży możliwość wspólnej zabawy i nauki, przygotowywały do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz kształtowały szereg ważnych kompetencji.
Wspierając szkoły i placówki oświatowe powiatu giżyckiego w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz kierunków polityki oświatowej  w bibliotece w roku szkolnym 2017/2018 odbyło się 47 zajęć edukacyjnych. W zajęciach uczestniczyło 939 przedszkolaków i uczniów oraz 96 nauczycieli.

Placówki współpracujące z nami w roku szkolnym 2017/18: Dom Dziecka, Gimnazjum w Wilkasach, Hufiec Pracy, I LO, II LO, MOS, Przedszkole Bajka, Przedszkole Koralik, Przedszkole Krasnal, Przedszkole nr 1, Przedszkole Promyk, PSONI, Punkt Mały Artysta Wydminy, Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa w Spytkowie, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu).

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i za miło spędzony czas. 


 

Strona internetowa PORE w Giżycku używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.